Система за изграждане на използваем покрив под пешеходно натоварване с дренажен слой.
Клас на конструкционна пожарна опасност К0 (45), гранична огнеустойчивост RE 90.
Покривната система Тротоар е разработена с отчитане на изискванията към пешеходно натоварване и се използва при новото строителство на покриви на съвременни многофункционални комплекси. Препоръчва се системата да се използва за ефективното и естетическото оформяне на площта на покрива, например като допълнителни места за отдих.
Отличителна особеност на системата е инверсионната схема на разположение на конструкционните слоеве, а така също използването на тротоарни плочки за финално покритие.
За увеличаване на адхезията, преди полагането на хидроизолацията е необходимо повърхността да се грундира с битумен праймер.
За максимална надеждност и защита от протичане по вина на човешки фактор и некачествено заварени шевове, хидроизолацията от битумно полимерен материал се полага в два слоя с нагряване.
За осигуряване на надеждна защита от загуба на топлина, като топлоизолационен слой се използва екструдиран пенополистирол, който се отличава с ниска водопоглъщаемост. Препоръчва се плочите на хидроизолацията да се полагат в един слой с необходимата дебелина, тъй като влагата, намираща се между слоевете на топлоизолацията, в процеса на циклите замръзване – размразяване, може да доведе до деформация на топлоизолацията.
Дренажът в настоящата система се осъществява с дренажна мембрана. В периода на обилно пълноводие и продължителни валежи мембраната филтрира водата и я отвежда към водосборните устройства. Дренажната способност на мембраната е 15 л/м2, което в значителна степен превъзхожда по показатели дренирането с мозайка или чакъл.
В системата Тротоар финалното покритие са тротоарни плочки с различни модификации, използвани при благоустройството на жилищни зони и отличаващи се с висока устойчивост на пешеходното натоварване.
Благодарение на разположението на хидроизолацията и топлоизолацията под циментово-пясъчна замазка, те са надеждно защитени от механични повреди и ултравиолетово излъчване, а конструкцията притежава изключителна изключителна дълговечност и надеждност, в това число в областта на пожарната безопастност.
В местата на присъединяване към вертикалните конструкции се монтира втори изолационен слой. Необходимо е да се използва материал от едрозърниста посипка за защита от въздействието на ултравиолетовото излъчване на слънцето.
При изграждането на местата на водоотвеждане, за бързото отвеждане на водата от повърхността на покрива и хидроизолация, е необходимо да се използват водоприемни воронки на две нива.
В местата на присъединяване към вертикалните конструкции е необходимо да се оставя луфт между плочката и хидроизолацията не по – малък от 30 мм, за да избегнат повреди в хидроизолацията в резултат на деформациите на конструкцията от разликите в температурата и слягането на сградата.
При съвместяване на използваем покрив под пешеходно натоварване с зелен покрив е необходимо да се монтира дренажна тръба.