Красив, практичен, дълговечен — така може да се охарактеризира покривът с шистови плочи, който ще издържи до 200 години, без да губи при това своите отлични качества. Доказателство за тези твърдения са фотографиите с които изобилства статията и видеото на монтаж на шистови плочи. Характеристиките и преимуществата на такава покривна покривка, начините за нейното полагане и правилата за монтаж, за какъв вид покриви е подходяща, а също така информация за стойността на този вид покривно покритие ще откриете ако прочетете статията.
Още по времето на феодализма с шистови плочи покривали покривите на замъците и крепостите. Сега тя отново е на върха на популярността. Не напразно казват, че всичко ново – това е добре забравено старо, така и с шиферната покривка за някакъв период от време за нея почти сме забравили: тя била използвана на покриване на покривите на здания доста рядко и основно в Западна Европа. Но отличните характеристики на този строителен материал му позволили на практика да си върне палмата на първенството сред покривните покривки не само на запад, но и в нашата страна.
Шистите са слоести скали, възрастта на които може да достига до 400 млн. години. Остатъците от разрушаващите се планински скали, които са се утаявали на морското дъно в продължение на много години, са образували дребнозърнести отлагания. Под въздействието на горните пластове долните са се утаявали и кристализирали, след това се е извършвало сплескване на скалите и наслояване на пластове. Дебелината на шистовите отлагания достига до няколко километра, а дебелината на всеки пласт – от 1 до 8 метра. Пластовете се разделят лесно, което дава възможност да се произвеждат шиферни плочи с различни параметри.
Като висококачествен натурален покривен материал шиферните плочи имат много преимущества пред другите материали с подобно предназначение:
При всичките преимущества на такава покривка, тя има и редица недостъци, които е необходимо да се вземат под внимание, ако вие сте решили да осъществите покриването на зданието с естествени шистови плочи:
Съществуват три начина на полагане на шиферна покривка: френски, немски и английски.
По такъв начин се полагат квадратни плочки, страничните ъгли на които са скъсени. Закрепването на плочките към решетката се извършва с гвоздеи. От подветрената страна на билото на покрива, за уплътняване на челното съединяване, плочките се полагат в два реда, като с разтвор се замазва ъгъла, който се образува заради различната височина на плочките на другия скат.
Използват се четириъгълни плочки, ъглите на които са закръглени. Максималният ъгъл на покрива за този вид полагане трябва да бъде 25 градуса. Плочките се полагат на възходящи редове под ъгъл, който се определя от майстора и се прикрепят с три гвоздея към решетката.
Става припокриване на долните редове с плочките на горните.
Такъв метод се прилага при двойното полагане на правоъгълни шистови плочки на покрив с пределен ъгъл на наклона 22º. Полагането се осъществява на хоризонтални редове. Големината на застъпване и страничният луфт (30 – 60 мм)се определя от майстора.
Запрепването може да се изпълни както с гвоздеи, така и със специален вид куки.
Ако полагането на плочите бъде направено правилно, със спазване на всички правила на монтаж, то такъв покрив няма да се нуждае от ремонт и разход на средства в близките 200 години. Но монтажът на такава покривка трябва да се извършва от опитен специалист от висока класа.
Ако вие се съмнявате дали да използвате шистови плочки или да покриете покрива с друг материал, прочетете отзивите за покривки с шистови плочки в Интернет и вашите съмнения ще отпаднат. Нито един материал не се явява толкова дълговечен и устойчив на външните въздействия като плочките от глинени шисти. Вашият покрив ще бъде не само качествен и здрав, но и красив през цялото време на неговата експлоатация.
Източник: www.gid-str.ru
Превод от руски: МКМ БГ ГРУП